Postupy pri lakovaní - Príprava podkladu

Čistenie

Pred lakovaním je nevyhnutne potrebné odstrániť všetky nečistoty, ako sú zvyšky po brúsení, zvyšky soli z vody a brúsneho papiera, prebytok tesniacich hmôt v prípade dodatočného utesnenia alebo ochrany, soli, mastnoty z rúk, všetky zvyšky (aj stopy) rozličných silikónových prostriedkov, ak boli tieto použité.

Výnimočne dobré výsledky pri odstraňovaní všetkých druhov nečistôt dosiahneme pomocou MOBIHEL Antisilikónového čistidla. Jedná sa o rýchlo prchavé čistidlo, ktoré umožňuje okamžité ďalšie spracovanie.

Čistidlo sa aplikuje na povrch čistou utierkou, ktorá nezanecháva nitky, alebo papierovou utierkou. Potom sa povrch dosucha utrie suchou utierkou, resp. papierovou utierkou. V prípade, že bolo MOBIHEL Antisilikónové čistidlo na povrch iba nanesené a nebolo utreté, je možné, že sa na krycom nátere bázy objavia škvrny.

Povrch musí byť teda úplne čistý a suchý, v opačnom prípade môžu vzniknúť početné defekty; krátery a utekanie farby, neskôr aj praskanie farby a bublinky. Odstraňovanie týchto defektov je ťažké a vyžaduje si úplné obrúsenie povrchu a opätovné lakovanie.

Pomocou MOBIHEL Antisilikónového čistidla sa plech čistí aj pred každou fázou lakovania. Iba v prípade dvojvrstvového lakovania povrch pred aplikáciu MOBIHEL 2K MS 2:1 bezfarebného laku utrieme iba lepiacou handrou.